Yazı Detayı
30 Temmuz 2017 - Pazar 00:04 Bu yazı 3405 kez okundu
 
Yüreğimizdeki Engelleri Kaldırıyoruz Ya Sen?
Fırat KART
 
 

Bir an düşünün. Sabah zır zır çalan saati, küfrederek de olsa kapatamıyorsunuz. En sevdiğiniz şarkıyı öyle bangır bangır dinleyemiyorsunuz.

Dünyada ne olup bitiyor merak ediyorsunuz. Radyoyu dinleyemediğiniz için televizyona yöneliyorsunuz.

Açıyorsunuz haberleri ancak size bir şey ifade etmiyor. Görüntüler üzerinden bir fikir edinmeye çalışıyorsunuz. Sinema, tiyatro ya da dizi yok hayatınızda.

Neden mi? Çünkü tüm sesler yitip gitmiş kulaklarınızdan. Ya doğuştan ya da bir şeyler nedeniyle sonradan. Duyamıyorsunuz.

Tıpkı Ahmet Tan ile eşi gibi.

Ya da milyonlarca işitme engelli gibi.

Tasavvur ettiğimizde dahi sıkılıyoruz bu derin yalnızlıktan. Herkesi 'normal' olarak düşündüğümüzden engelliler için çok fazla adım at(a)mıyoruz ülke olarak. Çoğu şey temennilerin ötesine gitmiyor.

Onların isteği tüm diğer engelliler gibi başkalarına muhtaç kalmadan hayatlarını sürdürmek.

En basitinden televizyonda haberleri, dizileri ya da programları alt yazılı olarak izlemek.

Çünkü maalesef dudak okumayı ancak kendi imkanlarıyla geliştiriyorlar. Bu nedenle dünya ile bağlantıları devlet televizyonu ile bazı özel kanalların işaret diliyle verdikleri haberlerden ibaret.

Oysa belki onlar da Öyle Bir Geçer Zaman ki'deki küçük Osman ile ağlamak, ya da Muhteşem Yüzyıl'da Hürrem'in entrikalarına tanık olmak ya da ne bileyim şu saçma sapan yemekti, şarkıydı, türküydü yarışmalarını takip etmek istiyorlar.

Değerli Okuyucularım; Engellileri Hor Görmeyin Onlar Sizin Bir Parçanız Sizin Bilmediğinizi Onlar Onların Bilmediğinide Biz Biliriz. Bundan Dolayı Onlarla Birlik Olalım Ellerinden tutup Toplum İçine Çıkarmaya Çalışalım.

Saygı Ve Sevgilerle

 
Etiketler: Yüreğimizdeki, Engelleri, Kaldırıyoruz, Ya, Sen?,
Yorumlar
Haber Yazılımı