Haber Detayı
22 Mayıs 2022 - Pazar 18:31 Bu haber 1765 kez okundu
 
Kepez’den Bir Vefa Örneği Daha
Kepez Belediyesi, Çevre Bulvarının bir bölümünü içeren yol aksına Müftü Yusuf Talat Efendi Caddesi adını verdi.
Gündem Haberi
Kepez’den Bir Vefa Örneği Daha

Kepez Belediyesi, Çevre Bulvarının bir bölümünü içeren yol aksına Müftü Yusuf Talat Efendi Caddesi adını verdi. Yusuf Talat Efendi’nin torunun torunu Bedia Döndürür, Başkan Hakan Tütüncü’yü ziyaret ederek vefa örneği için teşekkür etti.

Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda Teke (Antalya) mebusu olarak yer alan din adamı ve siyasetçi Müftü Yusuf Talat Efendi’nin adı Kepez’de yaşatılacak. Kepez Belediyesi, Çevre Bulvarının bir bölümünü içeren yol aksına Müftü Yusuf Talat Efendi Caddesi adını verdi. Kepez Belediyesi’nin gösterdiği vefa örneğine teşekkür etmek amacıyla,  Müftü Yusuf Talat Efendi’nin torunun torunu Bedia Döndürür, Başkan Hakan Tütüncü’yü ziyaret etti. Teşekkür ziyaretinde bulunan torun Döndürür, dedesinin adının Kepez’de yaşatılacak olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

YUSUF TALAT EFENDİ KİMDİR?

son Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda teke (antalya) mebusu olarak yer alan din adamı ve siyasetçidir. Teke müftülüğü görevini yürütürken şehrin İtalyanlarca işgal edilmesi üzerine Teke Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'ni kurarak başkanlığını üstlendi. 1920 seçimlerinde teke mebusu seçilerek Meclis-i Mebusan'a dahil oldu. Tarihin en kısa süreli meclis-i mebusanı'nda (66 gün) teke mebusu olarak görev yaptı. 16 mart 1920'de İstanbul'un resmen işgal edilmesi ve iki gün sonrasında meclisin dağıtılması ile mebusluk görevi sona erdi. Bu tarihten sonra Ankara Hükümetine para ve silah yardımlarının organize edilmesinde çalıştı.

CADDE 1905 METRE UZUNLUĞUNDA

Kepez Belediyesi’nin Müftü Yusuf Talat Efendi’nin adını verdiği cadde,  Çevre Bulvarında Ulubatlı Hasan Caddesi Kavşağı ile birleşiyor. 1905 metre uzunluğundaki caddenin bir bölümü 32 metre, bir bölümü de 40 metre genişliğinde…

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Kepez’den, Bir, Vefa, Örneği, Daha, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı