Haber Detayı
16 Ağustos 2021 - Pazartesi 18:26 Bu haber 2864 kez okundu
 
Memur-Sen Yanar Dönerek Kamu Emekçilerinin Haklarını Savunamaz
Kamu emekçileri ve emeklilerini doğrudan, diğer çalışanları ve emeklileri ise dolaylı olarak ilgilendiren 2022-2023 yıllarına ilişkin sözde toplu sözleşme görüşmeleri ekonomik kriz koşullarında sürmektedir.
Ekonomi Haberi
Memur-Sen Yanar Dönerek Kamu Emekçilerinin Haklarını Savunamaz

Kamu emekçileri ve emeklilerini doğrudan, diğer çalışanları ve emeklileri ise dolaylı olarak ilgilendiren 2022-2023 yıllarına ilişkin sözde toplu sözleşme görüşmeleri ekonomik kriz koşullarında sürmektedir.

Memur-Sen ve Kamu-Sen bu yıl kamu emekçilerinin ekonomik ve özlük haklarına ilişkin birlikte hareket edeceklerini ifade ettiler ancak bir gerçek var ki hiçbir zaman kötü fotokopi aslının yerine geçemez. Bir gerçek daha var ki yıllardır kamu çalışanları üzerinden şahsi istikbali için çalışmışlardır. Bunların ya birbirlerinden haberleri yok ya da iyi kötü polis rollerine büründüler.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın ve Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin iflas etmiş tüccarın adeta günah çıkarması gibi ortak şekilde açıkladıkları zam oranlarının arkasında ne kadar duracakları sendikacılıkları gösterecektir. Bu rantçı ve menfaatçi anlayış sendikal mücadele tarihine kara bir leke olarak kalacaktır.

AKP iktidarı, her zaman yaptığı gibi kurnazca enflasyon rakamları üzerinde oynayarak, hayali bir yaşamın resmini çizmek istekmektedir. Kamu emekçileri adına sözde yetkili konfederasyon Memur-Sen’de çaresizlik içerisinde verilen rakamları “Hakem Kurulu”na onaylatacaktır.

AKP’nin kamu çalışanlarını açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettiği sözde toplu sözleşme masasında hükümetin arka bahçesi gibi davranan MEMUR-SEN gibi TÜİK’te bu arka bahçede ki yerini siyasal bir unsur olarak almaktadır.

AKP iktidarı, Memur-Sen, Kamu-Sen ve Hakem Kurulu el birliğiyle kamu emekçilerini açlığa ve yoksulluğa sürüklemekte memur emeklilerin ise cebini boşaltmaktadırlar.

Sendikacılığı üyelerine kazanım elde etmek için değil, sadece aidat toplamaktan ibaret gören ve yandaş sendikacılık kavramının kamu emekçilerinin gündemine sokan bir anlayışın üye korkusu olmalıdır.

Memurları, sözde toplu sözleşme masalarında satan, hak kaybına uğratan, memurun değil AKP’nin çıkarlarını gözeten Memur Sen’in Genel Başkanı Ali Yalçın’ı bir telaş ve korku almıştır. Yandaş konfederasyon masadaki kirli pazarlığı örtmeye kapalı kapılar ardından yapılmak istenen satışı gizlemenin telaşındadır.

Siyasi iktidarın arka bahçesi konumuna gelmiş sözde konfederasyon ile Sözde Toplu Sözleşme masasının çarpıklığı bugünden bellidir. Kendinden olmayan sendikaları ve kamu emekçilerini yok sayan anlayışın karşısında olmaya devam edeceğiz ve Sözde Toplu Sözleşme masasını tanımayacağımızı belirtiyoruz. 

AKP’ye yandaş bir konfederasyon ile hükümet temsilcilerinin bir masada bir araya gelerek yaptıkları görüşmeler asla bir toplu sözleşme görüşmesi olamaz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; toplu sözleşme masasını, satış masası olmaktan çıkarıp, demokratik ve barışçıl yollardan yapacağımız eylemler ve örgütlülüğümüzden gelen gücümüzle bir mücadele masasını kuracağımızı belirtiyoruz.

Mehmet Balık Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Memur-Sen, Yanar, Dönerek, Kamu, Emekçilerinin, Haklarını, Savunamaz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı