Akdeniz Üniversitesi Ar-Ge’ye En Yüksek Bütçe Ayıran 4 Devlet Üniversitesinden Biri

Egitim (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip | 02.01.2024 - 18:52, Güncelleme: 02.01.2024 - 18:52 3650+ kez okundu.
 

Akdeniz Üniversitesi Ar-Ge’ye En Yüksek Bütçe Ayıran 4 Devlet Üniversitesinden Biri

Son yıllarda bilimsel araştırmalara tarihinin en yüksek bütçesini ayıran Akdeniz Üniversitesi, 2023 yılında Ar-Ge’ye harcanan yatırım bütçesi oranının en yüksek olduğu 4 devlet üniversitesi arasında yer aldı.
antalyahabertakip.com - Akdeniz Üniversitesinin bilimde öncü misyonunu sağlamlaştıracak adımlar atmaya devam ettiklerini belirten Rektör Özkan bilime ve topluma katkı sunma hedeflerine adım adım ilerlediklerini kaydetti. Yükseköğretim Kurulu tarafından Türkiye'deki 208 üniversitenin 74 farklı göstergeye göre değerlendirdiği "Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023" açıklandı. Akdeniz Üniversitesi, 2023 yılında Ar-Ge ye harcanan yatırım bütçesi oranının en yüksek olduğu 4 devlet üniversitesi arasında yer aldı.  “GÜÇLÜ ARAŞTIRMA ALT YAPISI OLUŞTURUYORUZ” Akdeniz Üniversitesinin bilimde öncü misyonunu sağlamlaştıracak adımlar atmaya devam ettiklerini belirten Rektör Özkan, “Öncelikli hedefimiz üniversitemizde güçlü araştırma alt yapısı oluşturmak ve var olan yapıyı daha da güçlendirmekti. Bu amaçla üniversitemizde bilimsel araştırma proje desteklerini, atama yükseltme kriterlerini revize ettik. Böylece performans odaklı çalışana, üretene daha fazla bütçe, alt yapı desteği sağladığımız bir yapı oluşturduk. Üniversite tarihimizde hiç olmadığı kadar büyük bütçeleri çıktı odaklı, ürüne dönüşecek projelere ayırdık. Bu projelerdeki gelişmeler de doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi.” dedi. “HEDEFLERİMİZE ADIM ADIM İLERLİYORUZ” Bu çalışmalar neticesinde Ar-Ge ye harcanan yatırım bütçesi oranının en yüksek olduğu üniversiteler arasında yer almalarının beklenen bir durum olduğunu ifade eden Rektör Özkan, “Elbette çok daha büyük bütçeleri bilime ayırmak isterdik. Ayırmak için de çaba gösteriyoruz. Yakın zamanda Araştırma Üniversitesi Aday İzleme Programına dahil edildik. Bu üniversitemiz için oldukça önemli bir gelişme. Bilime, topluma katkı sunma hedeflerimize adım adım ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Son yıllarda bilimsel araştırmalara tarihinin en yüksek bütçesini ayıran Akdeniz Üniversitesi, 2023 yılında Ar-Ge’ye harcanan yatırım bütçesi oranının en yüksek olduğu 4 devlet üniversitesi arasında yer aldı.

antalyahabertakip.com - Akdeniz Üniversitesinin bilimde öncü misyonunu sağlamlaştıracak adımlar atmaya devam ettiklerini belirten Rektör Özkan bilime ve topluma katkı sunma hedeflerine adım adım ilerlediklerini kaydetti.

Yükseköğretim Kurulu tarafından Türkiye'deki 208 üniversitenin 74 farklı göstergeye göre değerlendirdiği "Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023" açıklandı. Akdeniz Üniversitesi, 2023 yılında Ar-Ge ye harcanan yatırım bütçesi oranının en yüksek olduğu 4 devlet üniversitesi arasında yer aldı.

 “GÜÇLÜ ARAŞTIRMA ALT YAPISI OLUŞTURUYORUZ”

Akdeniz Üniversitesinin bilimde öncü misyonunu sağlamlaştıracak adımlar atmaya devam ettiklerini belirten Rektör Özkan, “Öncelikli hedefimiz üniversitemizde güçlü araştırma alt yapısı oluşturmak ve var olan yapıyı daha da güçlendirmekti. Bu amaçla üniversitemizde bilimsel araştırma proje desteklerini, atama yükseltme kriterlerini revize ettik. Böylece performans odaklı çalışana, üretene daha fazla bütçe, alt yapı desteği sağladığımız bir yapı oluşturduk. Üniversite tarihimizde hiç olmadığı kadar büyük bütçeleri çıktı odaklı, ürüne dönüşecek projelere ayırdık. Bu projelerdeki gelişmeler de doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi.” dedi.

“HEDEFLERİMİZE ADIM ADIM İLERLİYORUZ”

Bu çalışmalar neticesinde Ar-Ge ye harcanan yatırım bütçesi oranının en yüksek olduğu üniversiteler arasında yer almalarının beklenen bir durum olduğunu ifade eden Rektör Özkan, “Elbette çok daha büyük bütçeleri bilime ayırmak isterdik. Ayırmak için de çaba gösteriyoruz. Yakın zamanda Araştırma Üniversitesi Aday İzleme Programına dahil edildik. Bu üniversitemiz için oldukça önemli bir gelişme. Bilime, topluma katkı sunma hedeflerimize adım adım ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Antalya HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve antalyahabertakip.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.