Haber Detayı
16 Kasım 2021 - Salı 20:01 Bu haber 1995 kez okundu
 
AKP İktidarı Sorunları Çözemez Ancak Göz Boyar Ve Hayal Satar
AKP iktidarı kamu emekçilerinin ve işçilerin yıllardır girdirilmeyen sorunlarını gündemine almaya başladı. İktidarın emeklilikte yaşa takılanlar, düşük emekli aylıkları, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, asgari ücretliler
Ekonomi Haberi
AKP İktidarı Sorunları Çözemez Ancak Göz Boyar Ve Hayal Satar

AKP iktidarı kamu emekçilerinin ve işçilerin yıllardır girdirilmeyen sorunlarını gündemine almaya başladı. İktidarın emeklilikte yaşa takılanlar, düşük emekli aylıkları, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, asgari ücretliler ve çiftçiye destek vaatleri göstermeliktir.

Ülkemizdeki, ekonomik veriler her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. AKP’nin iktidara geldiği gün 1,67 TL olan dolar, 19 yılda 10 TL’ye çıktı.  Enflasyon hızla artmakta ekonomik kriz ve yoksulluk derinleşmektedir.  Birileri altın-döviz üzerinden vurgun elde ederken ücret ve maaşlar erimekte ve kredi borçları tavan yapmaktadır.

Kamu emekçileri ve işçiler, ekonomik krizi yaşamın her alanında yakıcı bir şekilde hissettiği ortamda oy kaybı yaşadığını anlayan AKP’nin;  EYT, 3600 ek gösterge ve asgari ücret vaatleri ekonomik hamleden ibarettir. Bu anlayış sorunları çözmeyecektir sadece çözüyormuş umudu yaratacaktır.

AKP iktidarı siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda sıkıştıkça uzun süredir emekçilerin gündeminde olan EYT, asgari ücret ve 3600 ek göstergeyi hatırlamak mecburiyetinde kaldı ancak AKP’nin 2018 seçim vaatleri arasında yer alan 3600 ek gösterge seçimlerden sonra unutulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan Mayıs 2019’da “maliyeti gerekçesiyle” 3600 ek göstergeyi gündeme almayacaklarını söylemişti.

Bu kriz koşulları ve bütçe açığını göz önünde alındığında “çözüm’ün nasıl gerçekleşeceği de belirsizdir. İktidarın yıllardır dile getirilen sorunları, “erken seçim” ve oy kaybı nedeniyle gündemine almıştır.

İktidara yakın Memur-Sen’in İstanbul’da düzenlediği “Memur-Sen Büyük Türkiye Buluşması”nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in kamu emekçilerinin taleplerini dile getirmelerinin şaşkınlığını yaşıyoruz.

Kamu görevlilerinin kaybettiği haklarının altında Memur-Sen'in ve siyasi iktidarın imzası bulunmaktadır. 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde neden 3600 ek gösterge verilmediğini şimdi bir kez daha soruyoruz.  Ayrıca 3600 ek göstergenin dört meslek grubu için mi yapılacağı, tüm memurları kapsayıp kapsamayacağı ise belirsizdir.

3600 ek gösterge için Çalışma Bakanı 'Ocak ayında Meclis'te' dedi. Aynı toplantıda kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılı sonunu işaret etti. Mağduriyetin kaynakları çözüm üretemez diyoruz.  Erdoğan iktidarı işçilerin ve kamu emekçilerinin sorunlarına her dönem “çözüm” beklentisi ve umudu yaratarak oy toplama taktiği uygulamaktadır.

Kamu emekçilerinin yıllardır talep ettiği 3600 ek gösterge, emekli aylıkları ve ikramiyelerinde ciddi artış anlamına geldiğini ancak iktidar ve Memur-Sen tarafında yıllardır görmezden gelinmiştir. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarının bugüne kadar sorunları çözmediği gibi çözümsüzlüğe bıraktığını, kamu emekçilerinin ve işçilerini biriken sorunları 19 yıllık AKP iktidarının eseri ve göz boyamaya yönelik olduğunu belirtiyoruz.

Mehmet Balık Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: AKP, İktidarı, Sorunları, Çözemez, Ancak, Göz, Boyar, Ve, Hayal, Satar,
Yorumlar
Haber Yazılımı