Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 21:31 Bu haber 3133 kez okundu
 
Antalya Valiliği’nden Kamuoyuna Açıklama
Asayiş Haberi
Antalya Valiliği’nden Kamuoyuna Açıklama

Koronavirüs salgını ile mücadele amacıyla yürütülen denetim faaliyetlerinin tek elden yönetimi, her türlü şikâyet ve ihbarın yapılabileceği çağrı sisteminin kurulması, denetim faaliyetlerine dair merkezi veri tabanının oluşturulması, yetkilendirilmiş uzman denetim ekiplerinin kurulması, tedbirlere uyan işyerlerinin ödüllendirilmesi vb. amaçlarla, “İl Salgın Denetim Merkezi” (İSDEM) oluşturulması İçişleri Bakanlığımızca talimatlandırılmıştır.

Bunun üzerine;

 İlimizde  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüz bünyesinde  ve Vali Yardımcısı Nurettin ATEŞ koordinasyonunda “İl Salgın Denetim Merkezi”,  19 ilçemizde ise Kaymakamlarımızın koordinasyonunda “İlçe Salgın Denetim Merkezleri” oluşturulmuştur. İl/İlçe Salgın Denetim Merkezlerimiz (İSDEM) 22.08.2020 tarihi itibariyle faaliyete başlamıştır.

 İl/İlçe Salgın Denetim Merkezlerimizde; denetim planlamasını yapmak, mahalle denetim ve işyeri denetim ekiplerinin koordinasyonunu sağlamak ve gelen ihbar/şikâyetleri ilgili denetim ekiplerine iletmek üzere 7 gün 24 saat esasına görev yapmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilmiştir.

Covid-19 kapsamında alınan önlemlere veya belirlenen kurallara aykırı durumlarla karşılaşan vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması üzerinden ya da 112 çağrı numarası üzerinden İl Salgın Denetim Merkezine ihbar ve şikâyette bulunabileceklerdir.
Diğer taraftan, İçişleri Bakanlığı İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) yazılımı üzerinden yapılacak denetimler için bütün ilçelerimizde Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi doğrultusunda hazırlanan formlar kullanılarak denetimler yapılması amacıyla her bir işkolu için kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetim birimlerinin ve ihtiyaç duyulması halinde meslek odalarının uzmanlık bilgisine sahip personelinden oluşan İşyeri Denetim Ekipleri, Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarını sağlamak amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimlerimizin personelinin yanı sıra okul müdürleri, öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve azaların da görevlendirildikleri Mahalle Denetim Ekipleri oluşturulmuştur.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İşyeri Denetim Ekipleri ile Mahalle Denetim Ekiplerimiz tarafından 19 ilçemizde yapılan denetimler devam etmektedir. Yapılan denetimlerde kurallara uymadığı tespit edilen kişi ve işletmeler öncelikle uyarılmakta,  ihlalin devam etmesi halinde ise İl ve İlçe Hıfzısıhha Kurullarının kararları doğrultusunda idari para cezası, faaliyet durdurma ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılmaktadır.

Kamuoyuna duyurulur.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya, Valiliği’nden, Kamuoyuna, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı