Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 23:56 Bu haber 2205 kez okundu
 
CHP Kadın Kol. Genel Başkan Yard. Deveci, Biz Biriz, Bütünüz ve Başaracağız
Politika Haberi
CHP Kadın Kol. Genel Başkan Yard. Deveci, Biz Biriz, Bütünüz ve Başaracağız

CHP Kadın kolları Genel Merkezi ve MHK Kurulu üyeleri, Genel Başkan yardımcısı Nilüfer Deveci Başkanlığında, Barış Özgürlük ve Demokrasi yolunda hedefe yürüdü. Güney Doğu Anadolu bölgesindeki bazı şehirleri dolaşarak Özellikli olan konuların üzerine gitmek için bölge halkına söz verdi. Ayrıca, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Belediye Başkanı Sayın İslamoğlu’nun da katıldığı bazı programlarda seçim havası yaşandı ve halkla kucaklaşıldı.

Yapılan geniş kapsamlı söyleşimiz de, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın kolları Genel Başkan yardımcısı ve Antalya İl Başkanı Nilüfer Deveci, her sorumuzu cesaretle yanıtlayarak, “Konunun üzerine bu güne kadar nasıl cesaretle gitmişsek, bundan sonra da, aynı paralelde hareket edilecek ve halk mağdur edilmeyecektir” dedi.

İşte sorular, işte cevaplar.

--Sayın Başkan çalışmalarınız ile bizler sizi tanıyoruz ama tanımayanlar için kendinizden lütfen bahseder misiniz.?

İzmir doğumluyum.1987 yılında evlenerek Antalya’ya yerleştim. Evli ve iki çocuk annesiyim. Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanlığı yaptım. Çağdaş Eğitimi Geliştirme ve Yayma Derneği yönetim kurulunda görevler aldım. 1995-1998 yıllarında CHP İl Kadın Kolları yönetim kurulu üyeliği, 2015 Haziran-Kasım seçimleri sırasında CHP Kepez İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’nın ardından iki dönemdir CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı yapmaktayım. Aynı zamanda CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısıyım. 1988 yılında üyesi olduğum partimin Seçim Komitelerinde ve saha çalışmalarında aralıksız görevler almış, bir Cumhuriyet Kadını’yım.

--27 Ağustos 6 eylül  tarihleri arasında Güney doğu Anadolu Bölgemizdeki çalışmalarınız nasıl geçti, neler yaptınız, kimlerle beraber oldunuz, kısaca bahseder misiniz.?

CHP Kadın Kolları Genel Merkezi ve MHK olarak Güney Doğu Anadolu çalışması planladık, bu özellikli bir programdı ve amacına da ulaştı. Çalışmalarımızın adı BARIŞ-ÖZGÜRLÜK ve DEMOKRASİ çalışmasıydı. Hareketliliğimiz, Emre Bulut cinayeti ile başladı, daha sonra Sivas ile devam etti ve Madımak otelini ziyaret ettik. 2. Hareket noktamız olan Krıkkale, Maraş, Elbistan dan sonra, Adıyaman’a geldik. Adıyaman’da 2 günlük bir çalışma ile bölgenin kadın örgütlerini bir araya getirdik.

--Daha sonraki çalışmalarınız ne durumdaydı, halkla nasıl entegre oldunuz.?

Adıyaman’dan sonra, hareketli bir bölge olan Diyarbakır’a geldik ve burada 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına katıldıktan sonra çalışmalarımızı bölge kadınlarının sorunlarını dinleyerek sürdürdük ve 1 Eylül Dünya Barış günü açıklamalarında CHP olarak geniş bir katılım ile oradaydık. Urfa’daki çalışmalarımıza İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İmamoğlu’da katıldı. Buradan Gaziantep’e geçtik ve eşi tarafından bıçaklanan hanımın ailesini ziyaret ettik. Adana çalışmalarımız devam etti ve burada 3 ay devam eden pazarda, üretici hanımların sorunlarını dinledik, herkes işsizlik ve ekonomik krizden bahsediyordu. 4 Eylül günü Sivas kongremizin 100. Yıl dönümü nedeniyle Sivas’taydık. Burada ki beraberliğimize Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı ve hep beraber Madımak otelini ziyaret ettik.

Bu çalışmalarımız bize CHP nasıl bir umut olduğunu gösterdi. Halkımızda bir iktidar umudu başlamış, biz bunu gördük ve yaşadık.

Son olarak Canan Kaftancıoğlu davası için İstanbul’daydık. Gördük ki, Kaftancıoğlu davasında fatura Canan hanıma kesilmiş.

Ayıptır, günahtır, yazıktır.

--Kadın kolları olarak çalışmalarınız ne durumda.?

CHP Kadın Örgütü olarak, başarılı bir seçim dönemi geçirdik. Tüm İlçe Ana Kademe ve Kadın Örgütlerimizle uyum içerisinde çalışmalar yaptık. Bunun sonucunda Antalya’mızda Büyükşehir’i ve daha önce alamadığımız birçok İlçe Belediye’sini kazandık. Bunun haklı sevincini yaşıyoruz. Çalışmalarda emeği geçen arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür ederim. Bizler aralıksız, her an seçim olacakmış gibi çalışmaya devam ediyoruz.

--CHP Şu anda seçime ne kadar hazır, Seçim halinde iktidar olmaya hazır mı.?

Biz seçime her zaman tüm kadrolarımızla hazırlıklıyız. Bu seçimlerde halkımız kendi yaşantısıyla ilgili müdahalelerin kalkmasını ve buna yönelik değişim talebini oylarıyla dile getirerek Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının yakın olduğunu müjdeledi.

--CHP İktidara gelmesi halinde ekonomiyi nasıl düze çıkarır, bunun için kadrolar yeterli mi.?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi olan CHP, en donanımlı, birikimli kadrolara fazlasıyla sahiptir. Bu donanımlı yapılar; ekonomiyi de, eğitimi de, dış ilişkileri de, halkın tüm sorunlarını da çözebilecek niteliktedir.

--Antalya’da kadınlar çalışmalara yeteri kadar politize olabiliyorlar mı.?

Antalya’mızda Cumhuriyet değerleri ve Atatürk ilkeleriyle yetişmiş olan kadınlarımız, elbette toplumun sorunlarına karşı duyarlı ve politize; ama erkek egemen siyaset içerisinde yeteri kadar temsiliyet bulamıyor.

--İl Başkanı Ahmet Beyle çalışma ortamınızda sıkıntılar oluyor mu.?

İl Başkanımız Sayın Ahmet Kumbul ile Kadın Örgütümüz arasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Uyumlu bir çalışma sergiliyoruz.

--CHP Genel Merkezi’nin Antalya’ya bakış açısı nasıl, beklentileri var mı, siz bu beklentilere karşılık verebiliyor musunuz.?

Antalya’mızda Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden kazanıldığı başarılı bir seçim sürecinden sonra, Genel Merkez’imizin Antalya’ya bakış açısı olumludur. Kadın Örgütümüzün uyumlu ve yoğun çalışmalarıyla Genel Merkez’imizin beklentileri karşılık buluyor.

--Belediye seçimlerinde yeterli oy toplayabildiniz mi, yani Antalya’da oy tahmininiz tuttu mu.?

Belediye seçimlerinde elimizden gelen, gücümüzün yettiği çalışmayı Kadın Örgütü olarak gösterdik. Özellikle Kepez’de ki çalışmalarımız sonucu katlanarak büyüyen oy artışı ile Büyükşehir Belediyesi’nin alınmasına katkı sunduk.

--Bayanlar olarak seçim çalışmaları dışında, siyasi çalışmalarınızda neler yapıyor sunuz.?

Kadın Kolları olarak, tüm kadınlarımızın bilinçlendirilmesi, haklarının farkındalıkları konusunda, sosyal yardımlar ve eğitim konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

--Seçim öncesi verdiği sözleri 100 günde ne kadar yerine getirebildi.?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek, konuyla ilgili açıklama ve bilgilendirmelerini dönem dönem yapıyor ve yapmaya da devam edecektir. Biz de bu çalışmalarıyla ilgili üzerimize düşün görevi yerine getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz.

--Antalya’da oy oranınızı artırabilmek için kadın kolları olarak nasıl bir çalışma içerisindesiniz.?

Halkımıza dokunmaya, sorunlarında yanlarında olmaya devam ediyoruz. Örgütlenme ve eğitim çalışmalarımız devam ediyor.

--Eşiniz Ali Can Deveci CHP camiasında sevilen ve saygı duyulan bir kişi, şu andaki durumunuz ve çalışmalarınız itibariyle kendisi ile ters düştüğünüz oluyor mu?

· Her çift gibi zaman zaman fikir ayrılıklarımız olsa da 32 yıllık evliliğimiz boyunca uzlaşmayı başardık.

--Son olarak söylemek istedikleriniz var mı.?

Son yerel seçimlerde, seçimle gelen seçimle gider algısını yeniden yeşerterek halkımıza umut olduk. Düşüncesi bizlerle aynı olmasa bile, herkesin düşüncesine saygı duyacağız, toplumun güvenini kazanacağız diyerek çıktığımız yolda, yaptığımız çalışmalar amacına ulaştı. Ektiğimiz tohumlar fideye döndü. Cumhuriyet Halk Partimizi iktidara taşıyacak olan işte bu fidelerdir. Bunun ışığında kadınlarımızın azmi, iradesi, örgütlü gücü, kararlılığı Cumhuriyet Halk Partimizi iktidara taşıyacaktır. Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi! 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız tüm halkımıza kutlu olsun. Okuyucularımıza sevgilerimi sunar, sizlere teşekkür ederim.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: CHP, Kadın, Kol., Genel, Başkan, Yard., Deveci,, Biz, Biriz,, Bütünüz, ve, Başaracağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı