Haber Detayı
18 Ocak 2022 - Salı 19:34 Bu haber 3981 kez okundu
 
CHP’li Zeybek, Kavala ve Avrupa Konseyi Yaptırımlarını Yorumladı
CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına ilişkin konuştu.
Politika Haberi
CHP’li Zeybek, Kavala ve Avrupa Konseyi Yaptırımlarını Yorumladı

“Yargıya Talimat 84 Milyona İhanettir”

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına ilişkin konuştu.

Osman Kavala’nın AİHM kararına rağmen tutukluluk halinin sürdürülmesinin ardından gözler Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne çevrildi. Komite, Kavala hakkında 2 Şubat’a kadar sürpriz bir tahliye kararı verilmemesi durumunda, AİHM’e başvuracak. AİHM’nin, Türkiye için sürecin başlatılması kararı vermesi durumunda, olası yaptırımlar masaya yatırılacak.

“YARGIYI ERDOĞAN’IN ZULMÜNDEN KURTARACAĞIZ”

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek de Kavala’nın tutukluluğuna ve Avrupa Konseyi’nin yaptırımlarına ilişkin açıklamada bulunarak şunları söyledi:

“AKP iktidarıyla beraber bağımsız yargıdan eser kalmamıştır. Yargı, Erdoğan’ın ağzından çıkacak söze göre hareket eder hale gelmiş. Tek adam rejimiyle birlikte yargımız artık ABD Başkanı’nın, Erdoğan’ın kulağını çektiğinde tutukluları serbest bırakır olmuş, içeride de Erdoğan’ın talimatları ile insanları esir etmiştir. Kavala Davası da bunlardan ayrı görülemez. Erdoğan’ın kişisel hırsı ve nefreti nedeniyle talimatlar alan yargı Kavala’yı hiçbir neden yokken ve davanın tek tutuklusu olarak içeride tutmaktadır. Bunun neticesinde de Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye yaptırımları söz konusudur. Bu demokrasiye, bağımsız yargı kavramına ve 84 milyona ihanetten başka bir şey değildir. Ancak yargıyı da Erdoğan’ın zulmünden kurtarıp bağımsızlığına kavuşturacağız. Az kaldı. Geliyor, gelmekte olan!”

“ADALET SARAYI TABELASI ASILMASI BİNAYI ADALET SARAYI YAPMAZ”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “Akademik kadrosu yetersiz bir binaya hukuk fakültesi tabelası asılması onu hukuk fakültesi yapmaz.” ifadesi üzerinden de eleştirilerini dile getiren CHP Antalya Milletvekili Zeybek, “Adalet Bakanı’nın bu ifadesi ile içinde saraydan talimat alan hakim ve savcı olan, duvarında Adalet Sarayı tabelası asılı her binada Adalet Sarayı sayılmaz. Adalet Bakanı samimiyetle yargı mensuplarına talimat almayın diyor ama onu aşan yukarıdan gelen talimatlara tepki gösteremiyor. Kavala davası bunlara bir örnek, suçlu ise tek başına mı, değilse neden AİHM kararına rağmen tutukluluğu devam ediyor. Türkiye’nin yargıya olan güvenini azaltan bu siyasi davalarla kaybedecek zamanı yok, bağımsız ve tarafsız yargıya giden yol, kuvvetler ayrılığı ile mümkün olacaktır.” dedi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: CHP’li, Zeybek,, Kavala, ve, Avrupa, Konseyi, Yaptırımlarını, Yorumladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı