Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 09:46 Bu haber 2218 kez okundu
 
İlmî ve Kültürel Bir Gelenek: Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu
Geçtiğimiz günlerde 12.si düzenlenen Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu, Antalya’nın Elmalı ilçesinde 12 yıldır kesintisiz bir şekilde sürerken geleneksel bir etkinlik halini almasıyla ilim ve kültür camiasında ilgi uyandırmaya devam ediyor.
Eğitim Haberi
İlmî  ve Kültürel Bir Gelenek: Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu

Antalya’nın tarihî kültür havzaları içerisinde önemli bir yere sahip Elmalı ilçesinde 2006 yılından bu yana 14 yıldır Sinân-ı Ümmî kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde konferanslar, sempozyumlar ve tasavvuf musikîsi konserleri düzenleniyor. Elmalı Kaymakamlığı, Elmalı Belediyesi, Akdeniz Kültür Eğitim ve İletişim Kulübü (AKİK) ve Sinân-ı Ümmî Kültür ve Sanat Derneği’nin birlikte başlattıkları faaliyetlere, bünyesinde İlâhiyat Fakültesi açılmasından sonra 2011 yılından itibaren Akdeniz Üniversitesi de akademik destek vermeye başladı. 2019 yılında kurulan Akdeniz Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bu faaliyetler daha anlamlı hale geldi.

Artık geleneksel bir kimlik kazanan ve bir sonraki programı sabırsızlıkla beklenen bu etkinliklerin başından beri mutfağında görev alan Akdeniz Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı ve Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ögke, Sinân-ı Ümmî kültür ve sanat etkinlikleri hakkında bilgi verdi. 2006 yılında Mustafa Tatcı’nın Elmalı Cumhuriyet meydanındaki konferansı ile başlattıkları etkinlikleri, 2007’de Ahmet Ögke, 2008’de de Bilal Kemikli konferansları ve Tasavvuf musikîsi konserleriyle devam ettirdiklerini ve 2008 yılıyla birlikte geniş katılımlı sempozyumlara dönüştürdüklerini hatırlatan Ögke, o günden bugüne kadar Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu adıyla 12 sempozyum gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle devam etti: “Prof. Dr. Bilal Kemikli ve yazar Sadık Yalsızuçanlar’ın ilmî ve edebî destekleriyle başlattığımız ve 2011’den itibaren Akdeniz Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı’nın akademik destekleriyle sürdürülen bu sempozyumlarda her yıl bir tema belirleniyor. Bu yıl kurulan Akdeniz Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte bu faaliyetlerin daha düzenli ve etkili olacağını umuyoruz. Geriye dönüp baktığımızda, her birine bugün geçmişten daha çok muhtaç olduğumuz şu konuların sempozyumlarda ele alındığını görüyoruz: İrfan ve sevgi, değerlerimiz, ilim geleneğimiz, eğitim geleneğimiz, kişilik oluşumu ve nefsin terbiyesi, vahdet bilinci ve Anadolu’nun birliği, dost, Muhammedîlik ve ümmet bilinci, Hakk’a teslîmiyet ve biat, diriliş medeniyeti, edeb ve estetik, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ev halkı: Ehl-i beyt.”

12 yıllık bu süreçte yurt içindeki çeşitli üniversitelerden ve yurt dışından toplam 111 (yüz on bir) farklı ilim adamının Elmalı’ya gelerek sempozyumlarda bildiri sunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Ögke, böylece akademik camiada da Elmalı erenleriyle ilgili araştırmalara canlılık geldiğini, ilim adamlarının Vâhib-i Ümmî, Eroğlu Nûri, Sinân-ı Ümmî, Niyâzî-i Mısrî, Abdal Musa ve Kaygusuz Abdal’ın eserlerini ve bu alandaki çalışmaları araştırarak ilmî çalışmalara yöneldiklerini belirtti. Bu bildirilerin her yıl kitap olarak basılıp ilgi duyan halkımıza, alan uzmanlarına ve ülkemizin belli başlı kütüphanelerine ulaşmasının sağlandığını dile getiren Ögke, istikrarlı bir şekilde sürdürülen bu faaliyetlerin 2017 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen III. Millî Kültür Şûrâsı’nda ayrıca özel bir gündem oluşturduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Şûrâ panelistlerinden yazar Sadık Yalsızuçanlar, Elmalı’da yürütülen Anadolu irfânı temeline dayanan bu çalışmaların örnek alınarak ülkemizin değişik havzalarındaki yerli ve millî irfanî değerlerimizi tanıtıcı uzun soluklu benzer faaliyetlerin sürdürülmesi gerektiğini şûrâda dile getirdi. Bunun için yerel yönetimlerin ve kurumların da üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Yalsızuçanlar, bu konuda her ilin belediyesine ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine büyük görevler ve sorumluluklar düştüğünü ifade etti. Şûrâ’da önemli bir gündem teşkil eden Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumları, böylelikle Şûrâ kayıtlarına ve tutanaklara girmiş ve örnek proje olarak bir anlamda tescillenmiş oldu.”

Sempozyumlarda Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kültür Merkezi’nin 300 kişilik konferans salonunun her sene dolup taştığını, bu sebeple geniş lobi alanında da kapalı devre televizyon yayını vasıtasıyla salonda yer bulamayanların istifadesinin sağlandığını belirten Prof. Dr. Ögke, Sempozyumların bu denli etkili ve başarılı olmasındaki temel etkenlerin, yıllardır ara vermeksizin istikrarla sürdürülmesi, fayda gözetilerek belirlenen konu seçimi, konuya uygun konuşmacı tercihi, bildiri kitaplarının her yıl yayınlanıp ilgililere ulaştırılması ve isabetle belirlenen sempozyum tarihleri gibi hususlar olduğuna dikkat çekti.

2006’dan bu yana Elmalı ilçesinde görev yapan ve etkinliklere destek veren 7 Kaymakam ve 4 Belediye Başkanına minnettar ve müteşekkir olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Ögke sözlerini şöyle tamamladı: “İdarî ve yerel yöneticilerimiz Sinân-ı Ümmî kültür ve sanat etkinliklerine her zaman sahip çıkmışlar ve bizzat katılmışlardır. Hattâ merhum Kaymakamımız Mehmet Murat Çekmen bir sempozyumda bildiri sunmuş, birinde de oturum başkanlığı yapmış, sempozyum kitaplarının yayınlanmasına öncülük etmiştir. Yine merhum Belediye Başkanımız Hüseyin Yapıcı da sempozyumlara canla başla destek olmuştur. Kalıcı izler ve hatıralar bırakan her iki Elmalı gönüllüsü dostumuzu da burada hayırla yâd ediyor, Cenâb-ı Hakk’ın onları Elmalı erenlerinin şefaatlerine nail eylemesini niyaz ediyoruz. Hâlen görevde olan diğer Kaymakamlarımız ve Belediye Başkanlarımız da desteklerini hiçbir zaman esirgemediler. Bu vesileyle Hüseyin Altıntaş, Ümit Öztekin ve mevcut başkan Halil Öztürk’e çok teşekkür ediyoruz. Bu yılki sempozyumumuzu teşrif eden Antalya Valimiz sayın Münir Karaloğlu’na da şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Valimizle birlikte yerel yöneticilerin destek ve himayeleriyle bu faaliyetler daha da artan bir fayda, ilgi ve etki alanı oluşturacaktır. Bugüne kadar Elmalı’ya gelip bildiri sunan 111 hocamıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Elbette bu etkinliklerin sürdürülmesinde, 14 yıldır sürekli artan bir ilgiyle, aşkla ve şevkle programlarımızı takip eden, Elmalı erenlerini seven, onları anmak ve anlamak için sempozyumlara gelen dinleyicilerimiz ve takipçilerimiz en büyük teşekkürü hak ediyorlar. Onlar her zaman salonları doldurup taşırarak sempozyum düzenleme ve bilim kurulunun motivasyon gücü olmaya devam ediyorlar.”

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: İlmî, , ve, Kültürel, Bir, Gelenek:, Elmalı’nın, Canları, İrfan, ve, Sevgi, Sempozyumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı