Haber Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 16:54 Bu haber 10279 kez okundu
 
Menderes Türel ve Yasin Arslan’dan Ulaşım Esnafına Tokat
Eski Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan’la Ulaşım Esnafını zarara sokacak Ödeme Talimatı ve Taahhütnamesi Antalya Gündeminde Bomba Etkisi yarattı.
Gündem Haberi
Menderes Türel ve Yasin Arslan’dan Ulaşım Esnafına Tokat

Yeni Yüzyıl Gazetesinin Yaptığı Haberde, “Uzun süredir yasal nedenlerle tartışmalara ve davalara konu olan ‘değnekçi’ parasına çözüm esnafın hak ettiği paradan yapılan ödeme ile bulundu. Antalya Otobüsçüler Esnaf Ve Sanatkârlar Odası aracılığıyla ve Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Menderes Türel’in onayıyla otobüsçülerden aylık 40 tam bilet parası ‘Ödeme Talimatı’ ile alınmaya devam ediyor.

Özel Halk Otobüsü Petrol istasyonunda görüşlerini aldığımız Otobüsçü esnafı, uzun süredir rahatsız olduğu ve tepki gösterdiği ‘değnekçi’ parasına Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından kılıf bulunduğunu öne sürerek tepki gösterdi. Adının açıklanmasını istemeyen bazı otobüsçü esnafları, başta yakıt olmak üzere girdi maliyetlerinin her geçen gün hızla yükseldiği günümüzde 1 liranın bile kendileri için önemli olduğunu ifade ederek, Oda Başkanı Yasin Arslan’ın böyle bir uygulamayı Büyükşehir Belediyesi ile yapmasını eleştirdi.

DEĞNEKÇİ PARASI YASAL MI?

Otobüsçüler, kendilerinden Antalya Ulaşım Hizmetleri Petrol Sanayi ve Ticaret A. Ş.’ye Ödeme Talimatı/Taahhütname adı altında ayın son günü 40 tam bilet bedeli ödetilmesine anlam veremediklerini söylediler. Daha önce ‘değnekçi’ parası olarak her otobüsten alınan 100 liranın şimdilerde resmi olarak alınması kafaları karıştırıyor. Öte yandan Antalya Otobüsçüler Esnaf Ve Sanatkârlar Odası kanalıyla 485 otobüsten her ayın sonunda 100 lira dayatılması esnafı da rahatsız ediyor.

KİMİN BAŞKANI?

Adının açıklanmasını istemeyen otobüsçü esnafları, toplanan paraların nerelere kullanıldığını merak ettiklerini söyledi. Hem yıllık üye aidatı ödediklerini hem de ekstradan 100 lira ödetildiğini belirten esnaflar, Antalya Otobüsçüler Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yasin Arslan’ın esnafa sahip çıkmadığını ifade ettiler. Antalya’daki 485 otobüsten ödeme talimatı / taahhütname ile tahsil edilen paralar nerede kullanılıyor? Esnaf Odaları, üye aidatları ile çalışırken,  Antalya Otobüsçüler Esnaf Ve Sanatkârlar Odası tarafından istenen 40 tam bilet bedeli nedir? Otobüsçülerden üye aidatı alınıyor mu? Otobüsçü esnafından toplanan 40 tam bilet bedeli olan 100 lira daha önceden alınan ‘değnekçi’ parası mıdır? Değnekçi parası yeni yöntemle yasallaştırılmış mıdır?

CEZALARI NİYE BİZ ÖDEYELİM?

Son dönemde uygulanan ve dayatılan sistemden rahatsız olduklarını ifade eden otobüsçü esnafı, daha önceden kesilen değnekçi cezalarının da kendilerinden tahsil edilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Esnaflar, “Değnekçilerin açtığı dava sonucunda ödenmesi gereken paraları neden biz ödeyelim. Eski minibüsçüler ödesin. İllaki bu paralar ödenecekse, bizim ödediğimiz aidatlardan ödesinler” diye konuştular.

ADLIHAN DERE GÖRMÜYOR MU?

Yaşanan değnekçi parası sorununu Büyükşehir Belediyesi ile çözmesi gereken üst kurumun AESOB olduğuna işaret eden esnaflar, “Bu durumu Birlik Başkanı Dere görmüyor mu? Artık olaya el atmalı. Neden daha önceki minibüsçülerin borcunu biz ödemek zorunda bırakılıyoruz. Üstelik Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Menderes Türel’in onayıyla bu işlerin yapılması bizleri çok üzdü. Bir an önce bu soruna çözüm bulunması için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüşülmesi gerekmektedir” çağrısında bulundular”  

CEZA OTUBÜS SAHİPLARİNE CEREMESİ OTOBÜS ŞÖFÖRLERİNE

Otobüs sahiplerinden kesilen 100 veya üstü bilet cezalarının araç sahipleri şoförlerden tahsil ettiği asgari ücretle çalışan otobüs şoförlerine cezaların kesiliyor. Ancak yerine göre 10 günden 45 güne kadar otobüs şoförleri men edilerek cezalandırılıyorlar. Şu durumda Otobüs sahiplerine kesilen bilet cezalarının ceremesini otobüs şoförleri çekiyor.

Editör: Mehmet Akyol                                           Kaynak:Yeni Yüzyıl Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Menderes, Türel, ve, Yasin, Arslan’dan, Ulaşım, Esnafına, Tokat, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı