Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 20:51 Bu haber 1793 kez okundu
 
PTT Çalışanları Kazandı
6. Toplu Sözleşme sürecinin ardından PTT hizmet kolundaki kazanımlar hakkında bilgi veren Birlik Haber-Sen Antalya Şube Başkanı Mitat Karaca, “Üyelerimizin hakkın için mücadele vermeye devam ediyoruz” dedi.
Asayiş Haberi
PTT Çalışanları Kazandı

6. Toplu Sözleşme sürecinin ardından PTT hizmet kolundaki kazanımlar hakkında bilgi veren Birlik Haber-Sen Antalya Şube Başkanı Mitat Karaca, “Üyelerimizin hakkın için mücadele vermeye devam ediyoruz” dedi.

Karaca, “6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sağlanan anlaşma ile birlikte Rakam, yüzde 26'ya tekabül ediyor. Bu, toplu sözleşme ikramiyesinden gelen aylık 2 puan iyileştirmeyle beraber en düşük devlet memuru maaşında şu an için yüzde 28'lik bir iyileştirme anlamına gelmekte” ifadelerini kullandı.

PTT hizmet kolundaki çalışanların kazanımları hakkında bilgiler aktaran Başkan Karaca, “İHS’li gişe ve büro görevlisi, dağıtıcı, teknikerlerin temel ücretlerine ilave 300 lira daha almaya hak kazandı. İHS’li personel ilk kez 657 sayılı DMK’nun 2020. Maddesine göre 0-6 yaş her çocuk için 89.90 lira, 6 yaş ve üzeri her çocuğu için 44.95 lira alacak” dedi.

PTT şubelerinde çalışan tüm gişe ve büro görevlilerine ilave 156.25 liralık kazanım elde edildiğini belirten Birlik Haber-Sen Antalya Şube Başkanı Mitat Karaca, “PTT merkezlerinde çalışan tüm gişe ve büro görevlilerine ilave 125 lira kazanım olmuştur. PTT’de araç kullanarak çalışan başdağıtıcı ve dağıtıcılara ilave yine 125 lira kazanım elde edilmiştir. PTT’de dağıtıcı, başdağıtıcı olarak çalışan tüm personele tayin bedeli 400 lira daha kazanım olmuştur” şeklinde konuştu.

Karaca, “PTT’de araç kullanan tüm personele PTT’de şoför kadro ve pozisyonlarında görev yapanlar hariç olmak üzere memuriyetleri ile ilgili görevlerini aynı zamanda araç kullanarak fiilen yerine getiren personele ilave 125 lira kazanım olmuştur. PTT’de faaliyet içi gelirleri dikkate alınarak gelirleri bakımından Türkiye sıralamasında ilk on il arasına giren illerde görev yapan 399 sayılı KHK’ya tabii olarak çalışan tüm personele temel ücretlerine ilave yüzde 5 ile yüzde 15 arasında artış yaşanmıştır” dedi.

6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerindeki kazanımları sıralamaya devam eden Başkan Mitat Karaca şunları söyledi: “PTT’de A sınıfı yani A1 ve A2 sürücü belgesi gerektiren araçları kullananlara ilave 150 lira kazanım elde edilmiştir. Nüfusu 150 bin ve üzeri olan illerde görev yapan PTT personeline servis veya toplu taşıma kartı veya yol ücreti kazanımı elde edildi. PTT’de çalışan başdağıtıcı ve dağıtıcılara ücretsiz toplu taşıma kartı hakkı kazanıldı. PTT’de 399 sayılı KHK kapsamında çalışan başdağıtıcıların temel ücretlerine ilave 115 lira kazanım oldu. PTT bünyesinde 399 sayılı KHK kapsamında görev yapanlara, resmi ve dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için 56 lira kazanım elde edildi. TRT ve PTT lojmanlarında kalanlara yüzde 15 indirim hakkı kazanıldı.”

Tüm kamuda olduğu gibi PTT’de de İHS’li kadrosunda çalışan teknik personellerdeki kazanımlar hakkında da bilgiler aktaran Birlik Haber-Sen Antalya Şube Başkanı Mitat Karaca, “Grup başmühendisi, başmühendis, başmimar, mühendis, mimar, teknik amir, teknik şef, teknik uzmanlara, en yüksek memur aylığının yüzde 3 oranında ilave ücret. Fiilen çalıştıkları her gün için 5,.80 lira ve üç ayda 1.076.08 lirayı aşmamak üzere kazanım elde edildi. Teknikerlere en yüksek memur aylığının yüzde 2 oranında ilave ücret. Fiilen çalıştıkları her gün için 35.86 lira ve üç ayda 717.39’lirayı aşmamak üzere kazanımlar elde edilmiştir. Başteknisyen, teknisyen, teknik ressam ve sürveyanlara en yüksek memur aylığının yüzde 1.2 oranında ilave ücret. Fiilen çalıştıkları her gün için 21.52 lira ve üç ayda 430. 43 lirayı aşmamak üzere kazanımlar elde edilmiştir” açıklamasında bulundu.

Başkan Karaca son olarak 3600 ek gösterge konusuna değinirken “Ek gösterge konusunda çalışmalar yapılıyor. Ek gösterge vaadi ve sözleşmeli personelin sorunlarına dair çözüm için çalışma başlatılacak. 3600 ek gösterge artışına yakınız” dedi.

 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: PTT, Çalışanları, Kazandı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı