Haber Detayı
11 Mayıs 2022 - Çarşamba 21:01 Bu haber 2580 kez okundu
 
Başkan Güngör, “İhracat Yapan Firmalarımızı Destekliyoruz”
MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat’ın tek sertifikalı avokado fidanı ihraç eden fidan firması olan Yeşil Elmas Fidancılık’ı ziyaret ederek şirketin üretim kapasitesi ve çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
Ekonomi Haberi
Başkan Güngör, “İhracat Yapan Firmalarımızı Destekliyoruz”

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat’ın tek sertifikalı avokado fidanı ihraç eden fidan firması olan Yeşil Elmas Fidancılık’ı ziyaret ederek şirketin üretim kapasitesi ve çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası  (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat’ın tek sertifikalı avokado fidanı ihraç eden fidan firması olan Yeşil Elmas Fidancılık üretim tesislerini ziyaret etti. Ziyarette Firma 0rtakları Ziya Ersoy ve Ahmet Anılmış tarafından karşılanan Başkan Güngör’e fidan üretme ve ihracat kapasitesi ile ilgili bilgiler verildi.

Firma ortaklarından Ahmet Anılmış, tesislerinde avokado, pasiflora, papaya ve mango fidanı ürettiklerini belirterek yaptıkları üretimin yanı sıra fidan üretme aşılama ve ıslah çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.  Anılmış “Şirket olarak fidan üretiminde sertifikalı tropik meyve fidanı üreten Manavgat bölgesinde sadece biz varız” dedi. Şirketlerinin Yeşil Elmas isminin olmasının sebebinin avokadonun elmas kadar değerli olmasından dolayı bu ismi tercih ettiklerini söyledi.

YURT DIŞINDAN AVOKADO FİDANINDA YOĞUN TALEP ALIYORUZ

Yıllık fidan üretim kapasitelerinin 40-50 bin civarında olduğunu ifade eden Anılmış, yurt dışında özellikle avokado fidanı konusunda yoğun talep aldıkları kaydetti. Anılmış, yurt dışından gelen taleplere yetişmek için üretim kapasitelerini artırmaya gittiklerini söyledi.

AZERBAYCAN’A FİDAN İHRAÇ EDİYORUZ

Özellikle fidan ihracatı konusunda Azerbaycan’dan yoğun bir talep aldıklarını ifade eden Anılmış, “Azerbaycan’a 13 bin 500 adet avokado fidanı konusunda anlaşma sağladık. Şu ana kadar 10 bin fidanı gönderdik, şu anda 3 bin 500 avokado fidanı tıra yükleyip gönderiyoruz. Azerbaycan’a 8 bin 500 pasiflora fidanı, 5 bin adet papaya fidanı,16 bin Mango fidanı ihraç ettik” dedi.

İÇ PİYASAYA FİDAN ÜRETİMİNİN YANI SIRA BAHÇE KURULUMU YAPIYORUZ

Şirket Ortaklarından Ziya Ersoy ise iç piyasaya yönelik fidan üretmeninin yanı sıra bahçe kurumu da yaptıklarını belirterek 8-9 bin adet civarında fidanın da Manavgat bölgesine ekimini gerçekleştiklerini söyledi. Ersoy, “ Şu anda 9 cins avokado fidanı yetiştiriyoruz. Bu 9 cinsin tamamımı Manavgat bölgesinde ticari amaçla yetiştirebiliyor. Müşterilerimiz çok memnun. Havalar geçtiğimiz kış çok sert geçmesine ve -6, -7 dereceyi görmemize rağmen ürettiğimiz fidanlarımızda hiçbir zayiat olmadı sıkıntı yaşamadık” diye konuştu.

GÜNGÖR, MANAVGAT EKONOMİSİNİ ÇEŞİTLENDİREREK GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ

Şirket ortaklarının başarılı çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı bulan MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, MATSO olarak hedeflerinin ekonomik faaliyetleri çeşitlendirerek Manavgat ekonomisini güçlendirmek olduğunu söyledi. 

İHRACAT YAPAN FİRMALARIMIZI DESTEKLİYORUZ

Şehrin ekonomisinin çeşitlenerek güçlenmesine yönelik yaptıkları çalışmalardan birinin de Manavgat’ta ihracat yapan firma sayısını arttırmak amacıyla gösterdikleri çabanın olduğunu kaydeden Güngör, “MATSO olarak geçtiğimiz süreçte ihracata yönelik birçok etkinlik ve eğitim gerçekleştirdik. İhracat yapan firmalarımızı ülkemize ve bölgemize kazandırdıkları döviz nedeniyle çok önemsiyoruz. Şimdide ihracat yapan firmalarımızın desteklenmesi konusunda ziyaretlerde bulunarak çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda üyemiz olan Yeşil Elmas Fidancılık Firmasını ziyaret ettik” dedi.

BÖLGE EKONOMİSİNE DEĞER KATACAK ÇALIŞMALARI ÖNEMSİYORUZ

Manavgat ekonomisinin iki tane taşıyıcı ayağı olduğunu belirten Başkan Güngör, “bunlardan birisi Turizm diğeri de tarımdır” dedi.  Tarımda ürün çeşitlendirmeyi, üretimi ve üretimde kaliteyi artırmaya dönük çalışmaları çok önemsediklerini anlatan Başkan Güngör, “MATSO olarak bölgenin yapısına uygun olarak meyve üretiminde aşılama ve ıslah çalışmalarını önemsiyoruz ve destekliyoruz. Kent ekonomisine ve Manavgat çiftçisine değer katacak her tür faaliyet ve çabayı destekliyoruz. Bu günde alanında kendini oldukça geliştirmiş olan Yeşil Elmas Fidancılık ortaklarından Ziya Ersoy ve Ahmet Anılmış’a ziyarette bulunarak neler yaptığını yerinde gördük. Bölgemizde bilinçli ve kaliteli tarım yapılması bölge ekonomisine değer katmaktadır” diye konuştu.

ÜYEMİZİ TARIMDAKİ BAŞARILI ÇALIŞMALARI VE KENT EKONOMİSİNE SAĞLADIKLARI DÖVİZ GİRDİSİ NEDENİYLE TEBRİK EDİYORUM

Şirket ortaklarını ülkeye sağladıkları döviz girdisi ve yaptıkları başarılı çalışmalar nedeniyle tebrik eden Başkan Güngör, “MATSO ailesi olarak şehrimizde yetiştirerek fidanları yurt dışına ihraç ederek ülkemiz cari açığının kapanmasına katkı sağlayan Üyemiz Yeşil Elmas Fidancılık ortakları Ziya Ersoy ve Ahmet Anılmış’ı tebrik ediyor,  başarılı çalışmalarından dolayı kendilerini kutluyorum ”dedi.  

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Başkan, Güngör,, “İhracat, Yapan, Firmalarımızı, Destekliyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı